Jak nie podjadać na kwarantannie? 5 kluczowych zasad
ANNA DOMAŃSKA • dawno temuHasło "zostań w domu" jest teraz powszechnie realizowane. Wiele osób z trudem odnajduje się w tej sytuacji, często zajadając stres czy podjadając z nudów. Do ust niepostrzeżenie trafiają słodycze, chipsy, paluszki, soki. Niby nic, ale jeśli podsumujemy cały tydzień, może to być nawet 3000 niechcianych kalorii!
Jak nie podjadać?
Aby uchronić się przed zbędnymi dodatkowymi kilogramami, będącymi skutkiem podjadania podczas kwarantanny, wprowadźmy poniższe zasady:
1) Jedz regularnie. Najpopularniejsza zasada, ale najważniejsza! Polega na jedzeniu 4–6 posiłków w ciągu dnia, w odstępach 2–4 godzin i niepodjadaniu niczego pomiędzy nimi! Pierwszy posiłek powinien być zjedzony w ciągu 1,5 godziny od wstania z łóżka, a ostatni na 3 godziny przed zaśnięciem.
2) Bilansuj posiłki. Twórz urozmaicone potrawy, które dadzą sytość i utrzymają stały poziom glukozy we krwi pomiędzy posiłkami (np. jogurt z płatkami, orzechami i owocem zamiast samego owocu).
3) Włącz błonnik i chude białko. Te dwa składniki w głównej mierze odpowiadają za sytość po posiłku. Błonnik znajdziesz w produktach zbożowych takich jak kasza, brązowy ryż, razowy chleb, płatki owsiane, a białko — w mięsie, rybach, twarogu, jajach, nasionach roślin strączkowych.
4) Pij wodę. Ustal, że będziesz pił np. na 30 minut przed każdym posiłkiem, to może być już 5 szklanek wody! Łącząc nowy nawyk z tym, który jest powtarzalny, łatwiej go zautomatyzować. Już lekkie odwodnienie zwiększa poczucie zmęczenia, może wywoływać bóle głowy, bezsenność — a w takim stanie dużo łatwiej o podjadanie słodyczy.
5) Ruszaj się. Możesz korzystać z aplikacji, tańczyć, rozciągać się, gimnastykować po swojemu, ale ważne, żeby pojawiła się jakakolwiek aktywność. Minimum 3 razy w tygodniu po 45–60 minut. Jej zadaniem — poza dotlenieniem organizmu, poprawą krążenia, wzmocnieniem — jest również odciąganie uwagi od jedzenia.
Słodycze. Jak je jeść?
Jeśli już masz ochotę na słodycze, to coś słodkiego połącz z którymś ze swoich posiłków. Wzrost poziomu glukozy na pewno będzie mniejszy niż po zjedzeniu słodyczy samodzielnie i ochota na kolejną przekąskę osłabnie. Pamiętajmy, aby dbać o swój organizm całościowo poprzez zdrowe odżywianie, ruch, nawadnianie, sen, odpoczynek. Powodzenia!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze